Opieka naprzemienna to dość świeże rozwiązanie, które w polskim systemie prawnym funkcjonuje od 29 sierpnia 2015 roku.
Chociaż przepisy prawa nie posługują się wprost tym pojęciem istniej możliwość zastosowania opieki naprzemiennej w stosunku do dziecka/ dzieci.
Zgodnie z treścią § 58 ust 1a KRiO w razie braku pisemnego porozumienia rodziców o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie, Sąd uwzględniając prawo dziecka do wychowania przez oboje rodziców, rozstrzyga o sposobie wspólnego wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie.
Wszakże każdy z rodziców (o ile jest to możliwe) powinien mieć taki sam wpływ na rozwój i wychowanie dziecka.
Na czym tak naprawdę polega piecza naprzemienna?
Polega ona na powierzeniu opieki nad dzieckiem w określonych- ustalonych wspólnie- odstępach czasowych raz jednemu, a raz drugiemu z rozwiedzionych rodziców. Może to być tydzień, miesiąc, kwartał. W konsekwencji świadczenia dotyczące dziecka powinien otrzymywać każdy z rodziców.
Pieczę naprzemienną orzeka Sąd na zgodny wniosek rodziców. Zasadą jest, iż Sąd powinien ingerować w relacje między rodzicami a dziećmi gdy nie ma żadnej możliwości porozumienia w tym zakresie.
W takim przypadku (konfliktu rodziców) Sąd na siłę nie wprowadzi pieczy naprzemiennej a jedynie ustali zasady kontaktu jednego z rodziców z dzieckiem. Każdy rodzaj kontaktów w tym także piecza naprzemienna powinien być ustalony po zasięgnięciu opinii dziecka (po jego wysłuchaniu), jeżeli oczywiście pozwala na to poziom jego rozwoju.
Kiedy piecza naprzemienna może zostać orzeczona:
1. Gdy rodzice doszli do takiego porozumienia.
2. Gdy rodzice mieszkają na tyle niedaleko siebie, iż dziecko może swobodnie i bez przeszkód logistycznych uczęszczać na zajęcia do tej samej szkoły i na inne zajęcia pozalekcyjne.
3. U każdego z rodziców dziecko powinno mieć zapewnioną przestrzeń do życia oraz powinno mieć własne rzeczy osobiste w domu każdego z rodziców.
Jak podchodzą do pieczy naprzemiennej Sądy w Polsce? Są za! Należy pamiętać, iż piecza ta zastępuje orzeczenie o kontaktach.
Poczytaj też o:
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }
{ 1 trackback }