Angelika Czubacka-Pędzisz

radca prawny

Absolwentka UMCS w Lublinie, wykładowca w ramach szkoleń dla kandydatów na Członków Rad Nadzorczych Spółek Skarbu Państwa. Autorka licznych publikacji z zakresu prawa nieruchomości. Ekspert internetowego wydania Gazety Wyborczej i Gazety Finansowej. Specjalizuje się w szeroko pojętym prawie nieruchomości oraz prawie rodzinnym. Posiada wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw rodzinnych. Z powodzeniem reprezentuje Klientów w postępowaniach sądowych. Skuteczny mediator.
[Więcej >>>]

Kontakt z prawnikiem

Zmiana nazwiska po rozwodzie

Angelika Czubacka-Pędzisz21 stycznia 2019Komentarze (0)

Rozwód niesie za sobą dużo zmian w sferze zarówno osobistej jak i majątkowej. Jednym z najbardziej oczekiwanych momentów związanych z rozwodem, zwłaszcza u kobiet, jest powrót do dawnego nazwiska. Nie zawsze jest to nazwisko panieńskie (!!!). Po rozwodzie można powrócić bowiem do ostatniego używanego przed wstąpieniem w związek małżeński nazwiska a należy pamiętać że nie zawsze jest to nazwisko rodowe.

Często słyszę prośby Klientek aby formułować wniosek o zmianę nazwiska już w pozwie/ odpowiedzi na pozew. Niestety to nie takie proste. O zmianie nazwiska po rozwodzie nie może orzec Sąd. Zmiany w tym zakresie może dokonać jedynie Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego. 

„Żaden inny organ nie jest uprawniony do przyjęcia oświadczenia o zmianie nazwiska po rozwodzie. Sąd nie może również zamieścić takiego orzeczenia w samym wyroku rozwodowym”. (postanowienia SN z 2.02.1978 r., sygn. akt: IV CZ 11/78).

Przeważająca większość planuje swoją wizytę w Urzędzie Stanu Cywilnego już w dniu następującym po rozwodzie. I znowu muszę sprowadzać Klientki na ziemię. Z wnioskiem o zmianę nazwiska można wystąpić dopiero po uprawomocnieniu się wyroku rozwodowego.

Wbrew pozorom termin na dokonanie tej czynności nie jest długi. Wynosi jedynie 3 miesiące ( art 59 KRiO). Po jego upływie zmiany nazwiska można dokonać jedynie w oparciu o przepisy ustawy o zmianie imienia i nazwiska. A to już niestety nie jest takie proste.

Reasumując aby dokonać zmiany nazwiska po rozwodzie należy:

  1. Wystąpić o odpis prawomocnego wyroku rozwodowego.
  2. Udać się z wyrokiem oraz odpisem aktu małżeństwa z wzmianką o rozwodzie do Urzędu Stanu Cywilnego ( dowolnego) lub do konsulatu w przypadku osób przebywających za granicą.
  3. Dokonać opłaty skarbowej w wysokości 11 zł ( aktualnie) lub 50 Euro opłaty konsularnej (aktualnie).

Co ważne i warte odnotowanie były małżonek nie może dokonać zmiany nazwiska za Nas ani wnioskować w tym przedmiocie w toczącej się sprawie rozwodowej. ( por. postanowienia SN z 2.02.1978 r., sygn. akt: IV CZ 11/78).

Zapraszam także do lektury wpisu poświęconego zmianie nazwiska dziecka https://czasnarozwod.pl/zmiana-nazwiska-po-rozwodzie/.

Poczytaj też o:

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez PRORADCY Stec-Bielak & Czubacka-Pędzisz Spółka komandytowa Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest PRORADCY Stec-Bielak & Czubacka-Pędzisz Spółka komandytowa z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem angelika.czubacka-pedzisz@proradcy.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: