W bardzo wielu przypadkach spotykam się z pytaniem czy można żądać od współmałżonka środków na utrzymanie domu i rodziny, jeżeli nie partycypuje on w ogóle lub w niepełnym zakresie w kosztach utrzymania domu i wspólnego gospodarstwa domowego.
Można. Wyjść jest kilka. Rozwód, nakazanie wypłaty wynagrodzenia w trybie art. 28 KRiO, wystąpienie z pozwem o dostarczenie środków utrzymania w trybie art. 27 KRiO lub wypełnienie obowiązku alimentacyjnego z art. 133 KriO. Zazwyczaj odpowiadam, że wyjściem jest rozwód. Jednakże wiele osób nie chce decydować się na taki krok jak rozwód z różnych względów.
Ustawodawca przewidział także rozwiązanie dla takiej sytuacji. Regulacja art. 27 KRiO nakłada na każdego małżonka obowiązek zaspokajania potrzeb rodziny według swoich sił i możliwości finansowych.
Naruszenie obowiązku zaspokajania potrzeb rodziny może prowadzić do wystąpienia przez jednego z małżonków z wnioskiem o nakazanie przez Sąd wypłaty wynagrodzenia za pracę lub innych należności, które uzyskał drugi z małżonków w trybie art. 28 KRiO. Zaspokojenie należności następuje w szczególnym trybie, który umożliwia uniknięcie procesu oraz prowadzenia uciążliwego postępowania zabezpieczającego i egzekucyjnego. Warunkiem skorzystania z tego rozwiązania jest pozostawania współmałżonków we wspólnym pożyciu.
Regulacja ta ma zastosowanie zarówno do małżonków pozostających w ustroju wspólności majątkowej małżeńskiej jak też do tych, którzy podpisali intercyzę.
Aby wystąpić ze stosownych wnioskiem muszą być spełnione trzy przesłanki:
1. Małżonkowie muszą pozostawać we wspólnym pożyciu.
2. Jeden z małżonków nie przyczyna się w ogóle lub przyczynia się w niepełnym wymiarze do zaspokajania potrzeb rodziny.
3. Istnieją dysproporcje między stopą życia członków rodziny.
Należy pamiętać, iż wszczęcie postępowania o wydanie nakazu wypłaty wynagrodzenia lub innych należności do rąk drugiego małżonka w trybie art. 28 KRiO nie wyklucza wszczęcia i przeprowadzenia procesu o dostarczenie środków utrzymania na podstawie art. 27 KRiO ani też wytoczenia powództwa o alimenty na podstawie art. 133 KRiO.
Postępowanie toczy się w trybie nieprocesowym na podstawie przepisów art. 565 § 2 KPC.
Co w przypadku gdy współmałżonkowie po orzeczeniu nakazu w trybie art. 28 KRiO przestaną wspólnie prowadzić gospodarstwo domowe i dojdzie do zerwania wspólnego pożycia?
Nakaz dostarczenia środków do życia pozostaje w mocy.
*****
Poczytaj też o:
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }