Czym jest intercyza? Bardzo często to pojęcie pojawia się w filmach ale i coraz częściej w rzeczywistości. Dominującym ustrojem majątkowym małżeńskim w Polsce jest ciągle wspólność majątkowa. Jednakże w ostatnich latach odnotowuje się wzrost zainteresowania umową majątkową małżeńską wprowadzająca rozdzielność majątkową- intercyzą.
Umowę taką można zawrzeć przed zawarciem małżeństwa lub w trakcie jego trwania.
Dla swej ważności umowa ta wymaga formy aktu notarialnego. W sytuacji gdy strony podpiszą taką umowę przed zawarciem małżeństwa, sytuacja jest dość prosta i oczywista. Nie posiadają majątku wspólnego a cały ich dorobek stanowi majątek osobisty.
W sytuacji, w której małżonkowie decydują się podpisać taką umowę w trakcie trwania małżeństwa mamy do czynienia z dwoma rodzajami majątków. Z majątkiem wspólnym, który powstał do dnia podpisania umowy u notariusza oraz z majątkami odrębnymi, które powstają po tej dacie.
Intercyza na pewno uchroni każdego z małżonków przed roszczeniami drugiego małżonka na wypadek rozwodu i podziału majątku. Dokument ten jednak nie zawsze wystarcza do obrony przed roszczeniami Fiskusa i wierzycieli współmałżonka.
Jak więc intercyza ma się do odpowiedzialności za długi?
Świętą zasadą prawa podatkowego jest, zasada iż podatnik odpowiada za zobowiązania podatkowe całym swoim majątkiem, a jeżeli pozostaje on w związku małżeńskim, to odpowiedzialność rozciąga się niestety także na majątek wspólny.
Intercyza sporządzona w odpowiednim czasie skutecznie chroni majątek osobisty na wypadek długów jednego z małżonków.
Przed działaniami egzekucyjnymi chroniony jest wyłącznie majątek osobisty drugiego małżonka.
Szczególnego omówienia wymaga jednakże sytuacja, w której jeden małżonek prowadzi działalność gospodarczą.
Fiskus może rozszerzyć odpowiedzialność na współmałżonka nie będącego przedsiębiorcą, jeżeli w okresie, w którym powstało zobowiązanie podatkowe faktycznie współdziałał z małżonkiem przy prowadzeniu firmy i czerpał z tego tytułu korzyści finansowe.
Wówczas taki małżonek pomimo intercyzy faktycznie może odpowiadać całym swoim majątkiem osobistym solidarnie ze współmałżonkiem, jednakże zakres jego odpowiedzialności jest ograniczony jedynie do wysokości uzyskanych korzyści.
*****
Poczytaj też o:
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }