Angelika Czubacka-Pędzisz

radca prawny

Absolwentka UMCS w Lublinie, wykładowca w ramach szkoleń dla kandydatów na Członków Rad Nadzorczych Spółek Skarbu Państwa. Autorka licznych publikacji z zakresu prawa nieruchomości. Ekspert internetowego wydania Gazety Wyborczej i Gazety Finansowej. Specjalizuje się w szeroko pojętym prawie nieruchomości oraz prawie rodzinnym. Posiada wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw rodzinnych. Z powodzeniem reprezentuje Klientów w postępowaniach sądowych. Skuteczny mediator.
[Więcej >>>]

Kontakt z prawnikiem

Kiedy rozwód jest niedopuszczalny?

Angelika Czubacka-Pędzisz17 września 2018Komentarze (0)

Klienci bardzo często zwracają się do mnie z pytaniem czy w ogóle może zdarzyć się tak, że do rozwodu nie dojdzie? Czy rozwód może być niedopuszczalny? 

Owszem tak. Nie zdarza się to często jednakże takiej sytuacji nie można wykluczyć.  Pisałam już o tym w poprzednim wpisie jednakże warto rozwinąć ten temat. 

Przypominam, iż rozwód jest niedopuszczalny jeżeli :

  1. Rozkład pożycia nie jest zupełny lub trwały. 
  2. Jeżeli z pozwem o rozwód wystąpi małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia.
  3. Jeżeli w związku z rozwodem ucierpi dobro małoletnich dzieci.
  4. Jeżeli orzeczenie rozwodu jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego

W związku z omówieniem w poprzednim wpisie przesłanek z pkt 1 i 2 przejdę jedynie do omówienia przesłanek  3 i 4. 

Sąd powinien oddalić powództwo rozwodowe ze względu na dobro wspólnych małoletnich dzieci, jeżeli władza rodzicielska jest przez oboje małżonków wykonywana w sposób prawidłowy, a orzeczenie rozwodu doprowadzi do negatywnych zmian w tym zakresie. Sąd nie dopuści więc do rozwodu jeżeli miały by na tym ucierpieć dzieci. Oczywiście takie sytuacji są wyjątkowe jednakże dobro małoletnich dzieci jest zawsze brane pod uwagę przy rozwodzie niemalże w pierwszej kolejności. 

Kiedy natomiast orzeczenie rozwodu może zostać uznane za sprzeczne z zasadami współżycia społecznego? 

Takie sytuacje także należą do sporadycznych.

W orzecznictwie przyjmuje się, że sprzeczna z zasadami współżycia społecznego jest np. odmowa przez współmałżonka zgody na rozwód, jeżeli małżonek niewinny kieruje się wyłącznie szykaną, tj. kiedy kierują nim uczucie zemsty i nienawiści w stosunku do małżonka winnego rozkładu małżeństwa. 

Z sytuacją taką możemy także mieć do czynienia także w sytuacji gdy pozwany w sprawie o rozwód jest dotknięty poważną nieuleczalną chorobą, trwałym kalectwem lub nie jest zdolny do samodzielnej egzystencji wobec czego wymaga pomocy materialnej lub moralnej współmałżonka a rozwód stanowiłby dla niego niewspółmierną krzywdę. 

*****

Poczytaj też o:

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez PRORADCY Stec-Bielak & Czubacka-Pędzisz Spółka komandytowa Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest PRORADCY Stec-Bielak & Czubacka-Pędzisz Spółka komandytowa z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem angelika.czubacka-pedzisz@proradcy.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: